Školský podporný tím
Školský podporný tím
Milí rodičia a priatelia školy,
Predstavujeme vám školský podporný tím. Naším cieľom je spolu s pedagogickými asistentkami a učiteľmi vytvoriť pre žiakov našej školy prostredie, v ktorom sa budú vaše deti cítiť bezpečne, prijímané a plne začlenené. Miesto, kde môžu zároveň zdokonaľovať svoje sociálne zručnosti a vytvárať plnohodnotné vzťahy. Pri tomto procese je neoddeliteľnou súčasťou aj vaša spolupráca, nakoľko len spolu dokážeme pomôcť tím, ktorí to najviac potrebujú, vašim deťom.
Preto nás neváhajte kontaktovať. Konzultáciu je potrebné dohodnúť vopred.Členovia tímu:
Školský špeciálny pedagóg
Mgr. Katarína Pákozdyová
konzultačné hodiny: streda 13.00-14:00 hod. (je potrebné sa vopred nahlásiť, alebo dohodou)
Kto je školský špeciálny pedagóg? A čo robí?
• odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie deťom a žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, chorým alebo zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami učenia;
• špeciálno-pedagogické poradenstvo a konzultácie so zákonným zástupcom žiaka a s pedagogickým zamestnancom školy;
• príprava IVVP pre žiakov so ŠVVP a jeho aplikácia v praxi;
• depistáž;Pedagogickí asistenti
Mgr. Lenka Antalíková
RNDr. Katarína Martináková
Pedagogický asistent je súčasťou pedagogického tímu na škole. Pracuje so žiakmi v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, pričom rešpektuje potreby daného žiaka vzhľadom na jeho aktuálny stav. Vytvára podmienky, ktoré podporujú jeho integráciu v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, ako aj v rámci školského kolektívu.
Motivuje, podporuje, vedie žiaka k samostatnosti, k spolupráci s triednym učiteľom a ostatnými žiakmi v rámci triedy ako aj mimo nej. V prípade potreby ho sprevádza na školských akciách, spolupracuje s pedagogickými a odbornými zamestnancami školy, ako aj so zákonnými zástupcami žiaka.
Aké úrovne podpory zabezpečuje naša škola?
Činnosť podpornej úrovne 1. stupňa:
Ide o univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá je poskytovaná všetkým žiakom základnej školy. Vykonáva ju učiteľ spolu s pedagogickým asistentom (ak mu je pridelený), v úzkej spolupráci so ŠPT. Tí mu podľa potreby poskytujú konzultácie, metodické usmernenia, rady a pod. Ďalšími zainteresovanými sú vychovávateľ, ostatní pedagógovia, ktorí vstupujú do triedy, a zákonní zástupcovia. Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom podpornej úrovne 1. stupňa. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činnosti na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík a tiež hľadanie zdrojov na ich skoré riešenie.
Činnosti podpornej úrovne 2. stupňa:
Poskytujú multidisciplinárne školský špeciálny pedagóg a odborní zamestnanci, ktorí môžu pôsobiť ako ŠPT. Tiež realizujú odbornú činnosť na škole v takom rozsahu, ktorý súvisí s výchovno-vzdelávacími potrebami žiaka. Spolupracujú s pedagogickými zamestnancami školy, zabezpečujú im metodickú podporu a poradenstvo pri práci so žiakmi, realizujú odborné činnosti smerom k žiakom, zákonným zástupcom, vytvárajú podmienky spolupráce medzi školou, zariadeniami poradenstva a prevencie.
Najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia:
Dyslexia – špecifická porucha čítania: pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu.
Dysortografia – špecifická porucha pravopisu: pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami.
Dysgrafia – špecifická porucha písania: grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen.
Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností: prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravo-ľavej orientácii.
Dyspraxia – špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov: dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností, je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou.
ADHD – porucha pozornosti (ADD) s hyperaktivitou.