• Školský podporný tím

          • Milí rodičia a priatelia školy,

            predstavujeme vám školský podporný tím. Naším cieľom je spolu s učiteľmi vytvoriť pre žiakov našej školy bezpečné prostredie. Prostredie, v ktorom dostanú všetky deti šancu uplatniť sa a zažiť pocit úspechu. Miesto, kde môžu zároveň zdokonaľovať svoje sociálne zručnosti a vytvárať plnohodnotné vzťahy.

            U detí s poruchami učenia vnímame najväčšie výsledky, v prípadoch keď rodičia doma nadviažu na prácu učiteľov a špecialistov v škole.  Ak chceme docieliť výsledky, potrebujeme spolupracovať.

            Preto nás neváhajte kontaktovať. Konzultáciu je potrebné dohodnúť vopred.

             

            Členovia tímu:

            Školský špeciálny pedagóg

            PhDr. Jana Váchová

            sksp.pedagog@skolachorvatskygrob.sk

            konzultačné hodiny (je potrebné sa vopred nahlásiť: ST: 13.00-14.00, alebo dohodou)
             

            • odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie deťom a žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, chorým alebo zdravotne oslabeným, s vývinovými poruchami učenia;
            • špeciálno-pedagogické poradenstvo a konzultácie so zákonným zástupcom žiaka a s pedagogickým zamestnancom školy;
            • príprava IVVP pre žiakov so ŠVVP a jeho aplikácia v praxi;
            • depistáž;

             

            Pedagogickí asistenti

             

            Mgr. Lenka Antalíková

            RNDr. Katarína Martináková

            Mgr. Viera Odehnalová

             

            Pedagogický asistent je súčasťou pedagogického tímu na škole. Pracuje so žiakmi v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, pričom rešpektuje potreby daného žiaka vzhľadom na jeho aktuálny stav. Vytvára podmienky, ktoré podporujú jeho integráciu v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, ako aj v rámci školského kolektívu.

            Motivuje, podporuje, vedie žiaka k samostatnosti, k spolupráci s triednym učiteľom a ostatnými žiakmi v rámci triedy ako aj mimo nej. V prípade potreby ho sprevádza na školských akciách, spolupracuje s pedagogickými a odbornými zamestnancami školy, ako aj so zákonnými zástupcami žiaka.

             

             

            Aké úrovne podpory zabezpečuje naša škola?

             

            Činnosť podpornej úrovne 1. stupňa:

            Ide o univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá je poskytovaná všetkým žiakom základnej školy. Vykonáva ju učiteľ spolu s pedagogickým asistentom (ak mu je pridelený), v úzkej spolupráci so ŠPT. Tí mu podľa potreby poskytujú konzultácie, metodické usmernenia, rady a pod. Ďalšími zainteresovanými sú vychovávateľ, ostatní pedagógovia, ktorí vstupujú do triedy, a zákonní zástupcovia.Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom podpornej úrovne 1. stupňa. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činnosti na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík a tiež hľadanie zdrojov na ich skoré riešenie.  

             

            Činnosti podpornej úrovne 2. stupňa:

            Poskytujú multidisciplinárne školský špeciálny pedagóg a odborní zamestnanci, ktorí môžu pôsobiť ako ŠPT. Tiež realizujú odbornú činnosť na škole v takom rozsahu, ktorý súvisí s výchovno-vzdelávacími potrebami žiaka. Spolupracujú s pedagogickými zamestnancami školy, zabezpečujú im metodickú podporu a poradenstvo pri práci so žiakmi, realizujú odborné činnosti smerom k žiakom, zákonným zástupcom, vytvárajú podmienky spolupráce medzi školou, zariadeniami poradenstva a prevencie.

             

            Najčastejšie špecifické vývinové poruchy učenia:

            Dyslexia – špecifická porucha čítania: pri čítaní si dieťa zamieňa tvarovo, zvukovo podobné hlásky, prehadzuje, pridáva, vynecháva hlásky, nerozumie prečítanému textu. 

            Dysortografia – špecifická porucha pravopisu: pri písaní dieťa vynecháva, pridáva, prehadzuje písmená, zamieňa tvarovo a zvukovo podobné písmená, nerozlišuje tvrdé a mäkké slabiky, nerozlišuje krátke a dlhé samohlásky, nedodržiava hranice medzi slovami. 

            Dysgrafia – špecifická porucha písania: grafický písomný prejav dieťaťa je ťažko čitateľný až nečitateľný, písmo je ťažkopádne, neusporiadané, neúhľadné, nie je dodržané písanie na riadku, má nepravidelnú hustotu, dieťa si nedokáže zapamätať a napísať správne tvary písmen. 

            Dyskalkúlia – špecifická porucha matematických schopností: prejavuje sa problémami pri orientácii na číselnej osi, zámenou číslic, neschopnosťou robiť matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie), poruchami v priestorovej a pravo-ľavej orientácii. 

            Dyspraxia – špecifická porucha zvládnutia zložitejších manuálnych výkonov: dieťa si nedokáže osvojovať postupy bežných činností, je pomalé, nemotorné, ťažkopádne, má ťažkosti s hrubou aj jemnou motorikou. 

            ADHD – porucha pozornosti (ADD) s hyperaktivitou.

    • Kontakty

      • ZÁKLADNÁ ŠKOLA S MATERSKOU ŠKOLOU CHORVÁTSKY GROB
      • 02/45 996 410, 0910 761 179
      • Školská 4 900 25 Chorvátsky Grob 900 25 Chorvátsky Grob Slovakia
      • 31816916
      • 2021668110
      • MŠ Školská 6: tel.na p. učiteľky 02/45 996 618 zastupcams@skolachorvatskygrob.sk 02/45 996 410-riaditeľňa
      • školská jedáleň Školská 4 e-mail: jedalen@skolachorvatskygrob.sk 0911 655 173
      • vedúca ŠKD Školská 4 email: veducaskd@skolachorvatskygrob.sk
    • Prihlásenie